FEN BİLİMLERİ ÖĞRETİMİ DERGİSİ YAZIM KURALLARI VE MAKALE KABUL ESASLARI DEĞİŞTİ…

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETİMİ DERGİSİ YAZIM KURALLARI VE MAKALE KABUL ESASLARI DEĞİŞTİ…

FBÖD, Aralık 2017 sayısı itibarı ile fen bilimleri ve eğitimi ve alt dalları ile ilgili olmak koşuluyla, teorik, uygulamalı, betimsel, araştırmaya dayalı, vb. her tür özgün çalışmayı yayımlama kararı almıştır. Bu karar ile daha önceden uygulanan sadece materyal geliştirme ve/veya uygulamaya dayalı çalışmaları kabul etme kriteri kaldırılmıştır. Ayrıca gelecek sayıdan itibaren çalışmalardan 100-150 kelimelik İngilizce özet istenmesi kararlaştırılmıştır. Bütün fen eğitimcilerini, araştırmacılarını ve fen bilimleri, fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerini çalışmalarını dergimizde değerlendirmeye davet ediyoruz.

Dergimizin yazım kurallarına, yeni sayısı ve tüm diğer sayılarına http://fead.org.tr/dergi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

FEAD BÜLTENİ TEMMUZ 2017

İçerisinde dernek başkanımızın ve dergimizin editörünün yazılarının, haber ve duyuruların yer aldığı haber bültenimizin 2017-Temmuz sayısına aşağıdaki linki kullanarak ya da ana sayfadaki “Bülten” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Bülten Temmuz 2017

FEAD EĞİTİMLERİ İÇİN İHTİYAÇ ANALİZİ

 

Değerli Fen Eğitimcileri,

Fen Eğitimi ve Araştırmaları Derneği-FEAD-tarafından farklı platformlarda düzenlenmesi planlanan tanıtım, çalıştay, panel, kış okulu, yaz okulu, üniversite toplantıları gibi akademik eğitimlerin siz değerli üyelerimizin ve fen bilimleri eğitimcilerinin ihtiyaç ve taleplerine göre şekillenmesi için bir ihtiyaç analizi yapmak istiyoruz.
Sizden ricamız formu doldurarak eğitimlerimizin içeriğini belirlememize katkı sağlamanız yönündedir.

Katkılarınız ve katılımınız için teşekkür ederiz.

FEAD Yönetim Kurulu

FEAD Eğitimleri için İhtiyaç Analizi Anketi 

FEAD HABER BÜLTENİ ARALIK 2017

 

İçerisinde dernek başkanımızın ve dergimizin editörünün yazılarının, haber ve duyuruların yer aldığı haber bültenimizin 2017-Aralık sayısına aşağıdaki linki kullanarak ya da ana sayfadaki “Bülten” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Bülten Aralık 2017

II. ULUSAL BİYOLOJİ EĞİTİMİ KONGRESİ

 

Değerli Meslektaşlarımız,

II. Ulusal Biyoloji Eğitimi Kongresi (UBEK 2018) 29 Haziran – 01 Temmuz 2018 tarihlerinde Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Fen Eğitimi ve Araştırmaları Derneği (FEAD) işbirliğiyle Aksaray Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir.

 

Biyoloji eğitimi araştırmacıları ile birlikte öğretmenlerimizin de katılımını bekler, kongrede buluşmak dileğiyle sevgi ve saygılarımızı sunarız.

Kongre web sitesi: http://ubek2018.aksaray.edu.tr/index.html

Önemli tarihler:

30 Nisan 2018 Özet Gönderme İçin Son Tarih
21 Mayıs 2018 Kabul Edilen Bildirilerin İlanı
01 Haziran 2018 Ücret Yatırma İçin Son Tarih
10 Haziran 2018 Kongre Programının İlanı
29 Haziran-01 Temmuz 2018 Kongre Tarihi

13. ULUSAL FEN BİLİMLERİ VE MATEMATİK EĞİTİMİ KONGRESİ

 

Değerli Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimcileri,

Sizleri, 04-06 Ekim 2018 tarihinde Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde düzenlenecek olan 13. Ulusal Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Kongresi’nde (UFBMEK-2018) Denizli’ye davet ediyoruz.

 

Kongremizin ana teması “21. YÜZYIL BECERİLERİ VE ÖĞRETMEN YETERLİKLERİ” olarak belirlenmiştir. Kongre, Pamukkale Üniversitesi ve MEB iş birliği ile düzenlenmekte ve FEAD tarafından desteklenmektedir.

Bildiri özetlerinin gönderiminin başlama tarihi  : 01 Mart 2018

Bildiri özetlerinin gönderiminin son tarihi            : 30 Nisan 2018

Kabul edilen bildirilerin ilanı                                       : 15 Haziran 2018

Kongre katılım ücreti ödeme son tarih                  : 15 Temmuz 2018

II. UBEK 2018 GÜNCELLEME

 

Değerli Meslektaşlarımız,

Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Fen Eğitimi ve Araştırmaları Derneği (FEAD) işbirliğiyle Aksaray Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan II. Ulusal Biyoloji Eğitimi Kongresinin (UBEK 2018) ÖSYM sınav takvimi değişikliği sonucu Üniversite Sınavlarının Kongre tarihimizle çakışmasından dolayı  03-05 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılmasına karar verilmiştir.

Özet gönderimi 31 Mayıs 2018 tarihine kadar uzatılmıştır.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

FEAD ÜYELERİNE İNDİRİM!

 

12-14 Nisan 2019 tarihlerinde İzmir’de gerçekleşecek olan Uluslararası Fen, Matematik, Girişimcilik ve Teknoloji Eğitimi Kongresi’nde FEAD üyelerine %10 indirim yapılacaktır.

Kongre sayfasına http://www.fmgtegitimikongresi.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

FEAD GENEL KURUL TOPLANTISI VE YÖNETİM KURULU SEÇİMİ

 

Fead Sera 5. Olağan Genel Kurulu 7 Ekim 2018 tarihinde Eyüpoğlu Otel/ Ankara’da gerçekleştirildi. Genel kurul açılış, İstiklal Marşı ve Saygı duruşu ile başladı. Ardından 5. dönem yönetim kurulu başkanı sayın Prof. Dr. Tuncay ÖZSEVGEÇ, bu dönemde gerçekleştirilen işleri ve başarıları üyelerimizle paylaştı.

Faaliyet Raporu ve Denetleme Kurulu Raporu Divan Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Karamustafaoğlu tarafından üyelerimizle paylaşılmasının ardından, 6. dönem yönetim kurulu seçimi gerçekleştirildi. Yapılan seçim sonucunda yönetim kurulu başkanlığına Doç. Dr. Dündar Yener getirildi; yönetim kurulu ise Doç. Dr Sema Çıldır, Doç. Dr. Murat Kurt, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Özdem Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Serkan Say, Arife Parmaksızoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yadigaroğlu şeklinde oluştu.

Kongreye katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz. Ayrıca 2016-2018 yılları arasında FEAD yönetim kurulu başkanlığını da yürüten değerli akademisyen Prof. Dr. Tuncay ÖZSEVGEÇ’e ve 2014-2018 yılları arasında FEAD yönetim kurulunda yer alan değerli akademisyen Araştırma Görevlisi Ali SAĞDIÇ’a emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Yeni dönemimizin yeni başarılar getirmesi dileğiyle.

II. ULUSAL BİYOLOJİ EĞİTİMİ KONGRESİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

 

Değerli Üyelerimiz

3-5 Temmuz 2018 tarihleri arasında derneğimiz bünyesinde Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve FEAD ile ortaklaşa düzenlenen II. Biyoloji Eğitimi Kongresinin başarılı şekilde gerçekleşmesine verdiğiniz her türlü katkı ve destek için sizlere teşekkür ederiz.
Kongreyi üstlenen başta Prof. Dr. Naim Uzun olmak üzere tüm düzenleme kurulu üyelerine göstermiş oldukları misafirperverlik ve özveri için çok teşekkür ederiz.
III. Biyoloji Eğitimi Kongresinin 2019 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesinde gerçekleştirilmesine destek veren Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof.Dr. Mehmet Küçük’e ayrıca teşekkür ederiz.
Rize’ de görüşmek ümidiyle herkese iyi tatiller dileriz.

Prof.Dr. Tuncay Özsevgeç

FEAD Yönetim Kurulu Adına
FEAD Başkanı

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

 

Milli Mücadelemizin 100. yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı en içten dileklerimizle kutlarız.

FEAD Adına
Başkan
Doç.Dr. Dündar YENER

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 

Tüm öğretmenlerimizin ve öğretmen adaylarımızın öğretmenler gününü kutlarız

Bağımsızlığımızın lideri, Cumhuriyetimizin kurucusu

Bağımsızlığımızın lideri, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder, başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü ebediyete intikalinin 80. yılında saygı ve minnetle anıyoruz.

FEAD GENEL KURUL TOPLANTISI VE YÖNETİM KURULU SEÇİMİ

FEAD GENEL KURUL TOPLANTISI VE YÖNETİM KURULU SEÇİMİ

 

14. Ulusal Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Kongresi (UFBMEK2020)

Değerli Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimcileri,
14. Ulusal Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Kongresi (UFBMEK2020) 3-5 Eylül 2020 tarihleri arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Fen Eğitimi ve Araştırmaları Derneği işbirliği ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü organizasyonu ile gerçekleştirilecektir.

Kongremizin ana teması “Matematik ve fen eğitiminde sistemik değişim: Vizyon, odak, sürdürülebilirlik, uygulama” olarak belirlenmiştir. Bu tema kapsamında panel, sözlü bildiri, poster, çalıştay, atölye gibi çalışmalar ile siz değerli akademisyen, öğretmen, öğrenci ve tüm eğitimcileri bilgi, deneyim ve uzmanlıklarını paylaşmak üzere Burdur’a bekliyoruz.

Kongre ile ilgili detaylı bilgilere https://ufbmek2020.mehmetakif.edu.tr adresinden ulaşabilir,  sorularınız için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

14. Ulusal Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Kongresi (UFBMEK2021) Güncelleme

Değerli Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimcileri,
14. Ulusal Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Kongresi (UFBMEK2021) 19-21 MAYIS 2021 tarihleri arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Fen Eğitimi ve Araştırmaları Derneği işbirliği ile gerçekleştirilecektir.
Kongreye özet gönderimleri 15 Şubat 2021 tarihinde sona erecektir.
Tüm dünyayı etkileyen Coronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle kongre düzenleme kurulumuzun oybirliği ile aldığı karar doğrultusunda 19-21 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak olan kongremizin bütün oturumları tamamen ÇEVRİM İÇİ ortamda gerçekleştirilecektir.
Detaylı bilgiye https://ufbmek2020.mehmetakif.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
Sorularınızı [email protected] adresine iletebilirsiniz. Bu örneğine az rastlanır halk sağlığı krizi sırasında konuşmacılarımız, alana yıllardır emek veren değerli hocalarımız, tüm diğer katılımcılarımızın ve sponsorlarımızın desteğini takdir ediyor ve başarılı bir kongre gerçekleştirebilmeyi canı gönülden diliyoruz.
Saygılarımızla

Taziye

.

FEAD organizatörlüğünde FEN BİLGİSİ ÖĞRETMEN YETİŞTİRME LİSANS TASLAK PROGRAMI hazırlandı.

Bilindiği üzere Yükseköğretim Kalite Kurulu ​18 Ağustos​ 2020 tarihinde üniversitelere “yetki devri" sürecini başlatmış olup bu süreçte, Eğitim/Eğitim Bilimleri Fakültelerinin öğretmenlik lisans programlarının geliştirilip güncellenmesi çalışmalarının, Türkiye Yeterlikler Çerçevesi ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Öğretmenlik Mesleği Yeterlikleri dikkate alınarak ilgili yükseköğretim kurumları tarafından yapılmasının en doğru tercih olduğu ifade edilmiştir (İlgili YÖK duyurusu için: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2020/egitim-fak%C3%BCltelerine-yetki-devri.aspx). Bu kapsamda, YÖK şöyle belirtmektedir: "Bu bağlamda konu, 10.08.2020 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında müzakere edilmiş olup öğretmenlik programlarına ilişkin 12.04.2018 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu kararı iptal edilerek; a) Ders kategorileri ile ilgili “Alan Eğitimi Dersleri, Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri ve Genel Kültür Dersleri" şeklindeki gruplandırmanın göz önünde tutulması, b) Ayrıca “ders sayısı, ders saati / kredi sayısı ve yoğunluğu" konusunda da yine bu gruplandırmadaki sıralamaya dikkat edilmesi, şartıyla öğretmenlik programlarındaki derslerin, müfredatların ve kredilerin belirlenmesinde, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının yetkilendirilmesine karar verilmiştir." YÖK'ün yukarıda anılan kararına istinaden, ülkemizde farklı üniversitelerde eğitim fakülteleri tarafından söz konusu çalışmanın "fen bilgisi öğretmen yetiştirme lisans programı" hazırlanmasına yönelik çalışmaların FEAD tarafından organize edilmesi talep edilmiştir. Bu kapsamda FEAD'ın organizatörlüğünde başlatılan çalışmalara 80 üniversitenin eğitim fakültesi fen bilgisi öğretmenliğinde görev yapan öğretim üyeleri katılmıştır. Çalışmalar sonucunda öneri niteliğinde FEN BİLGİSİ ÖĞRETMEN YETİŞTİRME LİSANS TASLAK PROGRAMI ve ÖNERİLEN SEÇMELİ DERSLER başlıkları ile iki ayrı dosya hazırlanmıştır. İlgili dosyalara aşağıdan ulaşabilirsiniz. FEN BİLGİSİ ÖĞRETMEN YETİŞTİRME LİSANS TASLAK PROGRAMI: https://drive.google.com/file/d/1tzD0upKTlGSziWwcDeNZnNFlF_KrnWUj/view?usp=sharing ÖNERİLEN SEÇMELİ DERSLER: https://drive.google.com/file/d/1q2kcZ0HnpFuOKhD6NFmRwwMIGYJ0_LkM/view?usp=sharing Bilginize sunar, iyi çalışmalar dileriz. FEAD Yönetim Kurulu adına Başkan Prof. Dr. Dündar YENER

V. Ulusal Fizik Eğitimi Kongresi

V. Ulusal Fizik Eğitimi Kongresi, Fen Eğitimi ve Araştırmaları Derneği, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve MEB işbirliği çerçevesinde 14-16 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Katılımlarınızı bekleriz…