SSS

SIK SORULAN SORULAR

 • FEAD’ a üye olmak istiyorum ne yapmalıyım?

FEAD üyeliği başvurusu için;

Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formunu,

Üyelik aidatı olan ücreti derneğimiz banka hesabını yatırdığını gösteren banka dekontunu,

İki adet fotoğrafınızla birlikte uyelik.fead.org.tr de belirtilen adrese göndermeniz gerekmektedir.

 • Başvuru formunu imzaladıktan sonra size tarayıp e-posta aracılığı ile gönderebilir miyiz?

İlgili hukuki mevzuatlar gereği yapmış olduğunuz başvuru belgesinin ıslak imzalı olması gerekmektedir. Bu nedenle başvuru belgelerinizi elden teslim edebilir veya posta ile gönderebilirsiniz.

 • Başvuru belgesinde neden bu kadar çok bilgi isteniyor?

Başvuru belgesinde sizden istenen nüfus, ikametgâh ve iletişim bilgilerinin tamamı 5253 sayılı dernekler kanunu gereği olarak talep edilmektedir. Bunun haricindeki eğitim bilgileri ise derneğimizin amaçları doğrultusundaki faaliyetlerde sizinle en iyi şekilde iletişim kurmak için istenmektedir.

 • Belgeler size ulaştığı anda üye olmuş olur muyum?

Hayır. Yapmış olduğunuz bu başvuru takibeden ilk yönetim kurulu toplantısında değerlendirip, ilgili karar size bildirilecektir. Üyeliğinizin kabulüne veya reddine yönetim kurulunun karar verir.

 • FEAD aidatını ne sıklıkla ödemem gerekiyor?

Üyelik aidatları 2 yılda bir toplanmaktadır. Bu süre yönetim kurulu tarafından değiştirilebilir. Herhangi bir değişim olduğunda bununla ilgili duyuru derneğimiz web sayfasında yayınlanacaktır.

 • Üyelik aidatımı ödemede hangi tarih referans alınmaktadır?

Üyelik aidatı ödeme tarihiniz, üyeliğe kabul tarihiniz referans alınarak hesaplanır. 01.01.2014 tarihinde üyeliğe kabul edilen bir üyenin bir sonraki aidatını ödeyeceği tarih 01.01.2016 tarihi olacaktır.

 • Üyelik kabul tarihimi nereden öğrenebilirim?

Üyelik başvurunuzun kabul edildiği size e-mail yoluyla gönderilmektedir. Bununla birlikte üye listemizden bu tarihi kontrol edebilirsiniz.

 • Belirli bir dönem yurtdışında bulunacağım için üyelik aidatımı ödeyemiyorum, ne yapmam gerekir?

Eğitim, sağlık gibi herhangi bir mazeretinizden dolayı üyelik aidatınızı ödemeniz gecikecekse bunu FEAD Mali İşler Sorumlusuna bildirmeniz gerekmektedir. İlgili mazeretiniz sonlandığında üyelik aidatınızı ödeyebilirsiniz.

 • Derneğinize ödeme yapmama rağmen üye listesinde ismim neden bulunmuyor?

Ödeme yapmanız, derneğe üye olmanız için yeterli değildir. Üye olabilmeniz için başvuru belgenizi, iki adet fotoğrafınızla birlikte ilgili adrese göndermek durumundasınız. Başvurunuz takip eden ilk yönetim kurulu toplantısında değerlendirilip, size bilgilendirilecektir.

 • Üyelik aidatımı ödedikten sonra ne yapmalıyım?

Üyelik aidatını ödediğinize dair bilgilendirme yapmanız yeterlidir. Bu amaçla FEAD Mali İşler Sorumlusuna, ekinde ilgili dekont olan e-posta atabilirsiniz.

 • Her üyelik aidatı yatırdığımda başvuru formunu da doldurup göndermek zorunda mıyım?

Hayır. FEAD üyesi olduğunuz için tekrardan başvuru formunu göndermenize gerek yoktur.

 • Üyelik aidatımı yatırdığıma dair bana belge verilecek mi?

İlgili hukuki mevzuatlar gereği yapılan her ödeme karşılığında makbuz kesilmektedir. Ödemeniz sonrasında FEAD saymanı tarafından ilgili makbuzun bilgileri size mail ile gönderilecektir. İstemeniz durumunda ise bu makbuz adresinize alıcı ödemeli olarak yönlendirilebilir.

 • FEAD üyeliğimi nasıl sonlandırabilirim?

FEAD üyeliğinizi sonlandırmak istediğinize dair bir dilekçeyi derneğimize göndermeniz gerekmektedir. Dilekçeniz yönetim kuruluna ulaştığı anda hukuki olarak üyeliğiniz sonlanmış olur. Üyeliğiniz sonlandıktan sonra hiçbir şekilde derneğimiz mal varlığından hak iddia edemezsiniz.

 • FEAD üyelik aidatımı ödemediğimde üyeliğim sonlanır mı?

FEAD üyelik aidatınız ödemeniz için tüzük tarafından belirtilen belirli bir süre bulunmaktadır. Bu süre içerisinde üyelik aidatınızı ödemezseniz FEAD yönetim kurulu kararı ile üyelikten çıkartılırsınız. Üyeliğiniz sonlandıktan sonra hiçbir şekilde derneğimiz mal varlığından hak iddia edemezsiniz.